| Gender: | Male |
|---|---|
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Brand: | Molex |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| For Use With: | 2 mm Board-In Connector Housing |
| Maximum Contact Resistance: | 5mΩ |
| Contact Plating: | Tin |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Wire Size AWG: | 26AWG |
| Maximum Wire Size mm²: | 0.1mm² |
| Series: | BOARD-IN |
| Minimum Wire Size AWG: | 30AWG |
| Minimum Wire Size mm²: | 0.05mm² |
| Series Number: | 50034 |
Quick Details
Specifications
For use with Board-In 51015 Series housings stock number 720-6141 typical.

