| Reset Method: | Electrical |
|---|---|
| Digit Height: | 5 mm |
| Brand: | Curtis |
| Count Mode: | Impulses |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Display Type: | LCD |
| Count Direction: | Up |
| Supply Voltage: | 12 → 48 V dc |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Input Type: | Voltage |
| Number Of Digits: | 6 |
| Connection Type: | Tab |
Quick Details
Specifications
PCB mounting solid state totalising counters
Wide voltage range
High shock/vibration resistance. Meets and exceeds requirements of SAE J 1378

