| Reset Method: | Manual |
|---|---|
| Digit Height: | 7 mm |
| Brand: | Hengstler |
| Count Mode: | Impulses |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Series: | TICO 731 |
| Display Type: | LCD |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Maximum Count Frequency: | 7.5kHz |
| Input Type: | Voltage |
| Number Of Digits: | 8 |
| Connection Type: | Screw |

