| Reset Method: | No Reset |
|---|---|
| Digit Height: | 4 mm |
| Brand: | Hengstler |
| Count Mode: | Impulses |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Weight: | 90g |
| Series: | 866 |
| Count Direction: | Up |
| Supply Voltage: | 230 V ac |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Maximum Count Frequency: | 10Hz |
| Input Type: | Voltage |
| Number Of Digits: | 6 |
| Connection Type: | Screw |
Quick Details
Specifications
Rear connection via shrouded push-on terminals (supplied with 0.8 x 2.8mm receptacles)

