| Reset Method: | Manual, Signal |
|---|---|
| Digit Height: | 8 mm |
| Measurement Range: | 0 → 999999 |
| Brand: | Crouzet |
| Count Mode: | Hours |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Weight: | 50g |
| Maximum Temperature: | +55°C |
| Series: | CTR24L |
| Display Type: | LED |
| Supply Voltage: | 30 V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Input Type: | Voltage |
| Display Range: | 0 → 999999 |
| Number Of Digits: | 6 |
| Connection Type: | Screw |
Quick Details
Specifications
High brightness display comprising of a 6-digit LED with a digit height of 8 mm
Reset on panel
Supply voltage between 10 → 30 Vdc
Easy to program
Includes a scaling factor
Includes a decimal point
Accessories for 50 x 25 mm cut-out

