| Cutout Height: | 28.5mm |
|---|---|
| Function: | Counting Direction, Hold, Setpoint Output, Stop, Wait |
| Cutout Width: | 70.5mm |
| Cutout Size: | 28.5 x 70.5 mm |
| Digit Height: | 10.2 (Upper) mm, 7.6 (Lower) mm |
| Brand: | Wachendorff |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +40°C |
| Weight: | 100g |
| Display Type: | LED |
| Output / Interface: | Analogue |
| Count Direction: | Bi-Directional |
| Meter Type: | Counter/Preset Counter |
| Approvals: | UL94V0 |
| Supply Voltage: | 24 → 230 V ac/dc |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Maximum Count Frequency: | 100kHz |
| Input Type: | Transistor |
| Depth: | 53mm |
| Number Of Digits: | 8 |
| Connection Type: | Screw |
Quick Details
Specifications
The compact small counter ZD327401 can be set in two different modes: Single or Double counter, all with independent setting. 3 universal digital inputs are available (NPN/PNP/contact) can be used for bi-directional encoders reading, UP/DOWN counter function, LOCK/HOLD to lock or hold current visualization.
One input is also analogue in order to allow setpoint modification by an external potentiometer.
Due to the two different modes and the scaling features, the counter is usable for a lot of different applications. In addition to an excellent cost effectiveness and high quality, the counter offers a rugged, compact housing and a brilliant display.
Counter/Preset Counter in 32 mm x 74 mm format
Input frequency up to 100 kHz
2-line LED display
Two red indicators for status relays outputs and a yellow indicator for serial communication
Easy programming by front keys or software
Two relay outputs
Universal AC/DC power supply
Programming kit with USB cable available (stock-no. 819-9745)
One input is also analogue in order to allow setpoint modification by an external potentiometer.
Due to the two different modes and the scaling features, the counter is usable for a lot of different applications. In addition to an excellent cost effectiveness and high quality, the counter offers a rugged, compact housing and a brilliant display.
Counter/Preset Counter in 32 mm x 74 mm format
Input frequency up to 100 kHz
2-line LED display
Two red indicators for status relays outputs and a yellow indicator for serial communication
Easy programming by front keys or software
Two relay outputs
Universal AC/DC power supply
Programming kit with USB cable available (stock-no. 819-9745)

