| Reset Method: | No Reset |
|---|---|
| Digit Height: | 3.8 mm |
| Measurement Range: | 0 99999.99 |
| Brand: | Kubler |
| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Weight: | 40g |
| Series: | HK 17.251 |
| Supply Voltage: | 187 264 V ac |
| Count Capacity: | 99999.99 |
| Input Type: | Voltage |
| Display Range: | 0 99999.99 |
| Number Of Digits: | 7 |
| Connection Type: | Screw |
Quick Details
Specifications
HK17 Hour Meters feature a very high shock resistance, they can be used in many different fields of application.
7-digit Hour Meter without reset
Hight of figures 3.8 mm
High shock resistance
Small dimensions
Cut out size 22x33 mm
Protection IP65 on the front side
Different voltage types available:
- 10-30V DC - stock no. 309-6060
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5935
- 187-264V (50Hz) - stock no. 309-6098
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5910
Applications:
- General time measurement
- Maintenance intervals for medical equipment
- UV lamps
- Display panels in vehicles
7-digit Hour Meter without reset
Hight of figures 3.8 mm
High shock resistance
Small dimensions
Cut out size 22x33 mm
Protection IP65 on the front side
Different voltage types available:
- 10-30V DC - stock no. 309-6060
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5935
- 187-264V (50Hz) - stock no. 309-6098
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5910
Applications:
- General time measurement
- Maintenance intervals for medical equipment
- UV lamps
- Display panels in vehicles

