| Cutout Height: | 45mm |
|---|---|
| Function: | Hour Meter, Timer |
| Cutout Width: | 45mm |
| Reset Method: | No Reset |
| Digit Height: | 4 mm |
| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
| Minimum Measurement: | 0h |
| Display Type: | Digital |
| Count Direction: | Adding |
| Meter Type: | Electromechanical |
| Approvals: | cULus Listed, DIN 40050, E128604, UL Listed |
| Supply Voltage: | 100 → 130 V ac |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Maximum Count Frequency: | 60Hz |
| Depth: | 28mm |
| Connection Type: | Screw Terminal |
| Shape: | Square |
| Cutout Size: | 45 x 45 mm |
| Maximum Measurement: | 99999.99h |
| Measurement Range: | 0 → 99999.99h |
| Brand: | Kubler |
| Meter Accuracy: | <0.003 DC %, 30 AC ms |
| Series: | H57 |
| Input Type: | Voltage |
| Number Of Digits: | 7 |
Quick Details
Specifications
Hour Meter Series H57 feature a very high shock resistence and they have a reduced mounting depth.
7-digit Hour Meter
Non resettable
High shock resistance
Data retention in case of power failure
Small mounting depth
Type H57 (48x48mm)
Different voltage types available:
- 10-30V DC - stock no. 297-1156
- 100-130V (50Hz) - stock no. 297-1162
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5929
- 187-264V (50Hz) - stock no. 297-1178
Applications:
- General counting
- Service interval measurement for:
- Respiratory ventilators
- Oxygen machines
- Dialysis machines
7-digit Hour Meter
Non resettable
High shock resistance
Data retention in case of power failure
Small mounting depth
Type H57 (48x48mm)
Different voltage types available:
- 10-30V DC - stock no. 297-1156
- 100-130V (50Hz) - stock no. 297-1162
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5929
- 187-264V (50Hz) - stock no. 297-1178
Applications:
- General counting
- Service interval measurement for:
- Respiratory ventilators
- Oxygen machines
- Dialysis machines

