| Reset Method: | Manual |
|---|---|
| Digit Height: | 8.6 mm |
| Measurement Range: | 0 → 3999 d 23.9 h, 0 → 999999.9 |
| Brand: | Omron |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Weight: | 60g |
| Series: | H7E |
| Display Type: | LCD |
| Count Capacity: | 999999.9 |
| Mounting Type: | Flush Mount |
| Display Range: | 0 → 3999 d 23.9 h, 0 → 999999.9 |
| Depth: | 48.5mm |
| Number Of Digits: | 7 |
| Connection Type: | Screw |
Quick Details
Specifications
Key-lock to avoid accidental operation
Self-powered by internal battery which can also be replaced
Dual operation mode
Resettable display
Conforms to EMC Standards EN50082-2, EN50081-1
IP66 rated

