| Cutout Height: | 22mm |
|---|---|
| Function: | Hour Meter, Timer |
| Cutout Width: | 33mm |
| Reset Method: | No Reset |
| Digit Height: | 3.8 x 1.7 mm |
| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
| Minimum Measurement: | 0h |
| Display Type: | Analogue |
| Meter Type: | Electromechanical |
| Approvals: | cULus, E128604, EN 55011 class B, EN 61000-6-2, EN 61010 part 1 |
| Supply Voltage: | 100 130 V ac |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Maximum Count Frequency: | 60Hz |
| Depth: | 52.8mm |
| Connection Type: | Screw Terminal |
| Shape: | Rectangular |
| Cutout Size: | 33 x 22 mm |
| Maximum Measurement: | 99999.99h |
| Measurement Range: | 0 99999.99h |
| Brand: | Kubler |
| Meter Accuracy: | <0.003 DC %, 30 AC ms |
| Series: | HK17 |
| Input Type: | Voltage |
| Number Of Digits: | 7 |
Quick Details
Specifications
HK17 Hour Meters feature a very high shock resistance, they can be used in many different fields of application.
7-digit Hour Meter without reset
Hight of figures 3.8 mm
High shock resistance
Small dimensions
Cut out size 22x33 mm
Protection IP65 on the front side
Different voltage types available:
- 10-30V DC - stock no. 309-6060
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5935
- 187-264V (50Hz) - stock no. 309-6098
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5910
Applications:
- General time measurement
- Maintenance intervals for medical equipment
- UV lamps
- Display panels in vehicles
7-digit Hour Meter without reset
Hight of figures 3.8 mm
High shock resistance
Small dimensions
Cut out size 22x33 mm
Protection IP65 on the front side
Different voltage types available:
- 10-30V DC - stock no. 309-6060
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5935
- 187-264V (50Hz) - stock no. 309-6098
- 100-130V (60Hz) - stock no. 915-5910
Applications:
- General time measurement
- Maintenance intervals for medical equipment
- UV lamps
- Display panels in vehicles

