| Width: | 79mm |
|---|---|
| Time Range: | 1 → 120 s |
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | Omron |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Time Increment: | Seconds |
| Series: | H3DK |
| Maximum Voltage: | 12 V dc |
| Current Maximum: | 5 A |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Mode of Operation: | Star-Delta Timer |
| Length: | 22.5mm |
| Depth: | 100mm |
| Switch Configuration: | SPDT |

