| Number of Contacts: | 2 |
|---|---|
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Current Maximum: | 10 A |
| Supply Voltage: | 12 → 120 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Switch Configuration: | DPST |
| Depth: | 60.8mm |
| Width: | 17.5mm |
| Time Range: | 0.1 → 20 min, 0.1 → 20 s |
| Time Delay: | 100 ms |
| Brand: | Finder |
| Contact Configuration: | DPNO |
| Time Increment: | Minutes, Seconds |
| Series: | 80 Series |
| Contact Material: | Silver Nickel |
| Minimum Voltage: | 250 V ac |
| Mode of Operation: | Star Delta |
| Length: | 84mm |
Quick Details
Specifications
Functions- 711
AgNi contact material
Transfer time adjustable between 0.05s and 1s
17.5mm wide

