| Width: | 22.5mm |
|---|---|
| Time Range: | 1 → 12 s, 10 → 120 s |
| Brand: | Omron |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Time Increment: | Seconds |
| Series: | H3DK |
| Maximum Voltage: | 24 V dc, 250 V ac |
| Current Maximum: | 5 A |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Mode of Operation: | Star Delta |
| Length: | 89.4mm |
| Depth: | 100mm |
| Switch Configuration: | SPDT |
Quick Details
Specifications
Set two time ranges between 1 → 120 s with one timer
Models with 240 → 440 Vac power supply
DIN rail track mounting
9 terminals
Contact outputs: Delta circuit: SPDT, Star circuit: SPDT
Insulation resistance: 100 MΩ min. at 500 Vdc
Protection class rating: IP30 (Terminal block: IP20)

