| Width: | 90mm |
|---|---|
| Time Range: | 0.1 s → 100 h |
| Time Delay: | <100 ms |
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | Schneider Electric |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Time Increment: | Hours, Minutes, Seconds |
| Series: | RE22 R1 |
| Current Maximum: | 8 A |
| Supply Voltage: | 230 → 240 V ac, 380 → 440 V ac |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Mode of Operation: | Star Delta |
| Length: | 22.9mm |
| Switch Configuration: | SPCO |
| Depth: | 79.5mm |
Quick Details
Specifications
22.5 mm profile width
Screw terminals connection
State indication by LED
Repeat accuracy of +/- 0.5 % conforming to IEC 61812-1
Available option of supplying a load in parallel
Operating temperature of -20 → 60 °C
Self extinguishing housing material
Ingress protection of IP20 (terminal block), IP40 (housing) and IP50 (front face)

