| Width: | 22.5mm |
|---|---|
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | GIC |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Maximum Voltage: | 240 V ac/dc |
| Current Maximum: | 5 A |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Minimum Voltage: | 24 V ac/dc |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Mode of Operation: | Asymmetric OFF/ON, Asymmetric ON/OFF |
| Length: | 75mm |
| Depth: | 100.5mm |
| Switch Configuration: | DPDT |
Quick Details
Specifications
Micon 175 Series Asymmetric & Multifunction Timers provide the user with a comprehensive range of timing functions to suit a wide variety of applications. Thanks to the highly versatile Timer voltage range the Micon 175 series can be installed into new and existing applications hassle free
1 C/O contact configuration
Signal & non-signal based modes available
Covers a wide AC & DC Voltage range for added installation flexibility
0.1 - 100 Hour time range available with a maximum reset time of 200 ms
Relay & power status shown via Tri-Colour LED indication
ON time & OFF time settings can be indipendantly set for further customisation for your application
Low power consumption helps to keep running costs down
IP40 rated enclosure with IP20 rated terminals
1 C/O contact configuration
Signal & non-signal based modes available
Covers a wide AC & DC Voltage range for added installation flexibility
0.1 - 100 Hour time range available with a maximum reset time of 200 ms
Relay & power status shown via Tri-Colour LED indication
ON time & OFF time settings can be indipendantly set for further customisation for your application
Low power consumption helps to keep running costs down
IP40 rated enclosure with IP20 rated terminals

