| Width: | 70mm |
|---|---|
| Time Range: | 0.1 → 999.9 s, 00:01 → 99.59 h, 00:01 → 99.59 min |
| Time Delay: | 100 (Reset) ms |
| Number of Contacts: | 1 |
| Brand: | Tempatron |
| Contact Configuration: | 3P-NO, DP-NO/NC |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Time Increment: | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Voltage: | 240 V ac, 30 V dc |
| Current Maximum: | 5 A |
| Supply Voltage: | 12 → 24 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Mode of Operation: | Cycle Timer with Cycle Limiter, Externally Activated Relay, Interval, ON Delay Deenergise, ON Delay/OFF Delay |
| Length: | 88mm |
| Switch Configuration: | SPDT, SPST |
| Depth: | 59.1mm |
Quick Details
Specifications
Functions - 142,191,211,454,661, external start/reset function
5 outputs: each can be programmed in timed or instantaneous mode
Access code for security
100 ms reset time

