| Width: | 72.5mm |
|---|---|
| Time Range: | 1 s → 500 h |
| Time Delay: | 100 ms |
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | Panasonic |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +50°C |
| Terminal Type: | 8-Pin Connector |
| Time Increment: | Hours, Minutes, Seconds |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Current Maximum: | 5 A |
| Supply Voltage: | 100 → 240 V ac |
| Mounting Type: | Flush Mount |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Mode of Operation: | One Shot, Power Flicker, Power ON Delay, Power One Cycle |
| Length: | 48mm |
| Switch Configuration: | DPDT |
| Depth: | 48mm |
Quick Details
Specifications
Premium quality Off-Delay timer relay which is cost effective without sacrificing on performance or function
Features of the PM4HF8 Series
Three switching operation times available, ranging from 1 second to 10 minutes
Instantaneous reset available
Easier to use and install thanks to a shorter timer body
Features of the PM4HF8 Series
Three switching operation times available, ranging from 1 second to 10 minutes
Instantaneous reset available
Easier to use and install thanks to a shorter timer body

