| Number of Contacts: | 2 |
|---|---|
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Current Maximum: | 8 A |
| Supply Voltage: | 380 → 415 V ac |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Switch Configuration: | DPCO |
| Depth: | 79.5mm |
| Width: | 90mm |
| Time Range: | 0.3 → 30 s |
| Time Delay: | <100 ms |
| Brand: | Schneider Electric |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Time Increment: | Seconds |
| Series: | RE22 R2 |
| Maximum Voltage: | 415 V ac |
| Minimum Voltage: | 380 V ac |
| Mode of Operation: | Star Delta |
| Length: | 22.9mm |
Quick Details
Specifications
22.5 mm profile width
Screw terminals connection
State indication by LED
Repeat accuracy of +/- 0.5 % conforming to IEC 61812-1
Available option of supplying a load in parallel
Operating temperature of -20 → 60 °C
Self extinguishing housing material
Ingress protection of IP20 (terminal block), IP40 (housing) and IP50 (front face)

