| Number of Contacts: | 11 |
|---|---|
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Current Maximum: | 8 A |
| Supply Voltage: | 110 → 240 V ac, 24 V ac/dc |
| Mounting Type: | Plug In |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Depth: | 51mm |
| Width: | 67mm |
| Time Range: | 1 s → 100 h |
| Time Delay: | 200 (Reset) ms |
| Brand: | Tele |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Time Increment: | Hours, Minutes, Seconds |
| Series: | K3ZIF20 |
| Contact Material: | Silver Nickel |
| Maximum Voltage: | 240 V ac |
| Minimum Voltage: | 24 V ac/dc, 110 V ac |
| Mode of Operation: | Asymmetric Flasher Pause First, Asymmetric Flasher Pulse First, ON Delay & OFF Delay with Control Contact, ON Delay Single Shot Leading Edge Voltage Controlled, ON Delay Single Shot Leading Edge with Control Contact, Pulse Sequence Monitoring, Single Shot Leading & Single Shot Trailing Edge with Control Contact |
| Length: | 38mm |

