| Width: | 22.5mm |
|---|---|
| Time Range: | 0.05 → 1 h |
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | Siemens |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Power Supply: | External |
| Terminal Type: | Screw |
| Time Increment: | Seconds |
| Maximum Voltage: | 250 V dc, 400 V ac |
| Current Maximum: | 1 (dc) A, 3 (ac) A |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Minimum Voltage: | 24 V ac/dc |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Length: | 83mm |
| Depth: | 90mm |
| Switch Configuration: | DPDT |

