| Width: | 83.4mm |
|---|---|
| Time Range: | 0.05 s → 300 h |
| Time Delay: | >100 ms |
| Number of Contacts: | 4 |
| Brand: | Carlo Gavazzi |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -10°C |
| Maximum Operating Temperature: | +55°C |
| Terminal Type: | Plug In |
| Time Increment: | Hours, Minutes, Seconds |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide |
| Current Maximum: | 8 A |
| Supply Voltage: | 12 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | Plug In |
| Number of Timer Functions: | Multi Function |
| Mode of Operation: | Delay On Operate, Delay On Release, Double Interval, Interval, Interval on Trigger Open, Symmetrical Recycler Off First, Symmetrical Recycler On First |
| Length: | 48mm |
| Depth: | 48mm |
| Switch Configuration: | DPDT |

