| Number of Contacts: | 1 |
|---|---|
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Screw |
| Current Maximum: | 2 (dc) A, 3 (ac) A |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Depth: | 97mm |
| Width: | 22.5mm |
| Time Range: | 0.05s → 300h |
| Time Delay: | <=50 (Recovery) ms |
| Brand: | Dold |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Time Increment: | Hours, Minutes, Seconds |
| Series: | BC7937N |
| Maximum Voltage: | 240 V ac/dc |
| Minimum Voltage: | 24 V ac |
| Mode of Operation: | Continuous |
| Length: | 84mm |
Quick Details
Specifications
With 10 time ranges of 0.05 s → 300 h
Pulse and pause time can be set separately
Can be configured to begin with pulse or pause
Multi-voltage input 24 → 240 Vac / Vdc
Control input for interrupting time lapse
LED indicators for voltage supply and contact position
Flashing indicator upon time lapse
1 changeover
Complies with DIN EN 61 812-1

