| Width: | 22.5mm |
|---|---|
| Time Range: | 0.05-10 min, 0.05-10 s, 0.05-10 d, 0.05-10 h |
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | Finder |
| Contact Configuration: | DPNO |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Time Increment: | Days, Hours, Minutes, Seconds |
| Series: | 83 Series |
| Contact Material: | Silver Nickel |
| Maximum Voltage: | 265 V ac / V dc |
| Current Maximum: | 16 A |
| Supply Voltage: | 24 → 240 V ac/dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Minimum Voltage: | 16.8 V ac/dc |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Mode of Operation: | Star Delta |
| Length: | 78.8mm |
| Depth: | 100.3mm |
| Switch Configuration: | DPDT-NO |
Quick Details
Specifications
22.5 mm wide
Time scales: Type 83.82 - 0.05s → 10 days
Wide supply range 24 → 240 Vac/dc
35 mm DIN rail (EN 60715) mount

