| Gender: | Male |
|---|---|
| Contact Material: | Brass |
| Brand: | Molex |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| For Use With: | STANDARD .093" Connector Housing |
| Contact Plating: | Tin |
| Termination Method: | Through Hole |
| Maximum Wire Size AWG: | 24AWG |
| Series: | STANDARD .093" |
| Minimum Wire Size AWG: | 28AWG |
| Series Number: | 1376 |
Quick Details
Specifications
2.36mm diameter pin and receptacle crimp terminals with an industry standard size which allows them to be used in the 5.03mm pitch Standard .093" and 6.71mm pitch 3191 series connector housings. These crimp terminals can be used in either plug or receptacle housings for design flexibility and are available with a tin or gold plating and a range of wire sizes.
Consumer Electronics
Communications
Networking
Portable Devices
Consumer Electronics
Communications
Networking
Portable Devices

