| Width: | 21mm |
|---|---|
| Time Range: | 100 ms → 100 h |
| Time Delay: | 50 (Reset) ms |
| Number of Contacts: | 2 |
| Brand: | Schneider Electric |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Power Supply: | External |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Terminal Type: | Flat Pin |
| Time Increment: | Hours, Milliseconds, Minutes, Seconds |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Maximum Voltage: | 12 V dc |
| Current Maximum: | 5 A |
| Supply Voltage: | 12 V dc |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Number of Timer Functions: | Single |
| Mode of Operation: | ON Delay |
| Length: | 27mm |
| Switch Configuration: | DPDT |
| Depth: | 59.54mm |
Quick Details
Specifications
Miniature time delay relay that is single-function, single-voltage and socket-compatible. Ideal for tight spaces.
Time setting
Socket compatible
Input/output indication
Time adjustment dial
IEC and NEMA terminal numbering
Time setting
Socket compatible
Input/output indication
Time adjustment dial
IEC and NEMA terminal numbering

