| Characteristic Impedance: | 75 Ω |
|---|---|
| Reel Length: | 50m |
| Insulation material: | PE |
| Brand: | Van Damme |
| Capacitance Core To Core: | 56.5pF/m |
| Number of Coaxial Cables: | 4 |
| Outer Diameter: | 8.9mm |
| American Wire Gauge: | 30 |
| Cable Shape: | Coaxial |
| Conductor Resistance: | 225 Ω/km |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 4 |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Red |
| Coaxial Cross-Sectional Area: | 0.08mm² |
Quick Details
Specifications
Designed for use in the presentation and broadcast industries
Ideal for multiple rig and re-rig situations due to the attention paid to their construction, overall diamter and weight
Ideal for RGB Sync and RGBHV signals
Can be used with confidence at 100m
Uses RG179 type crimp connectors

