| Gender: | Female |
|---|---|
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Brand: | Hirose |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| For Use With: | Wire-to-Wire Connectors |
| Maximum Contact Resistance: | 30mΩ |
| Contact Plating: | Tin |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Wire Size AWG: | 22AWG |
| Series: | DF62W |
| Minimum Wire Size AWG: | 26AWG |

