| Minimum Operating Temperature: | -30°C |
|---|---|
| Insulation material: | PE |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Core Strands: | 28/0.1 mm |
| Size of Strands: | 0.1 mm |
| Conductor Material: | Copper |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Resistance: | 85 Ω/km |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Balanced: | Yes |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.22 mm² |
| Reel Length: | 100m |
| Brand: | S2Ceb-Groupe Cae |
| Capacitance Core To Core: | 70pF/m |
| Length: | 100m |
| Number of Strands: | 28 |
| Outer Diameter: | 6.2mm |
| American Wire Gauge: | 24 AWG |
| Screen Type: | Spiral Red Copper |
| Number of Cores: | 2 |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
Quick Details
Specifications
2-conductor cable specially designed to meet the requirements of daily use on stage or in a studio.
Double reverse helicoidal spiral taping provides perfect mechanical resistance and excellent electrical qualities.
Extra-flexible PVC external sheath.
Easy handling even at low temperatures.

