| Insulation material: | PE |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -25°C |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| Core Strands: | 28/0.1 mm |
| Size of Strands: | 0.1 mm |
| Cable Shape: | Multicore |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor Resistance: | 85 Ω/km |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Balanced: | Yes |
| Sheath Material: | PVC/Neoprene |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Blue |
| Cross Sectional Area: | 0.22 mm² |
| Reel Length: | 100m |
| Brand: | Van Damme |
| Capacitance Core To Core: | 50pF/m |
| Capacitance Core To Screen: | 95pF/m |
| Length: | 100m |
| Number of Strands: | 28 |
| American Wire Gauge: | 24 AWG |
| Outer Diameter: | 4.85mm |
| Screen Type: | Tinned Copper Braid |
| Voltage Rating: | 250 V |
Quick Details
Specifications
Balanced patch cable is a reduced diameter microphone cable designed specifically for patching of audio signals, with an overall diameter specific to the use of bantam (TT) jack plugs
96//0.10mm dense braided screen with 95% optical coverage
4.85mm overall diameter for crimp and screw-on bantam (TT) jack plugs
Tough flexible jacket ideal for studio patching

