| Reel Length: | 152m |
|---|---|
| Insulation material: | PE |
| Brand: | Belden |
| Outer Diameter: | 5.18mm |
| Number of Strands: | 7 |
| Core Strands: | 7/28 |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Cable Shape: | Twisted Pair |
| Number of Cores: | 2 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Chrome |
| Cross Sectional Area: | 0.5 mm² |
Quick Details
Specifications
A cable with overall Beldfoil? shield, ideal for instrumentation, control and computer applications.
Single pair polyethylene insulated stranded conductors with an overall Beldfoil? aluminium-polyester shield 120.4101 N max. recommended pulling tension
Non-plenum product
Suitable for indoor useUL Flame test: UL 1685 UL loading
Single pair polyethylene insulated stranded conductors with an overall Beldfoil? aluminium-polyester shield 120.4101 N max. recommended pulling tension
Non-plenum product
Suitable for indoor useUL Flame test: UL 1685 UL loading

