| Shield Type: | Aluminium Foil-PET Tape, Tinned Copper Braid |
|---|---|
| Brand: | Belden |
| Length: | 305m |
| Number of Strands: | 19 |
| Outer Diameter: | 5.92mm |
| American Wire Gauge: | 18 AWG |
| Number of Pairs: | 1 |
| Core Strands: | 19/30 AWG |
| Size of Strands: | 30 AWG |
| Cable Shape: | Twisted Pair |
| Outer Sheath Material: | PVC |
| Current Rating: | 5.5 A |
| Series: | 9318 |
| Voltage Rating: | 150 V ac, 300 V ac |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Sheath Colour: | Chrome |
Quick Details
Specifications
Multi conductor power limited tray cable comprises of twisted pairs, PVC insulation with a Beldfoil? aluminium foil polyester tape coverage.Cable tray is designed for use supporting insulated electrical cables in power distribution and communication industries.

