| Fuse Type: | Blade Fuse |
|---|---|
| Fuse Speed: | T |
| Length: | 16mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Width: | 10mm |
| Current Rating: | 50A |
| Series: | MIDI |
| Voltage Rating: | 32V ac/dc |
Quick Details
Specifications
Littelfuse MEGA fuses are designed for high current circuit protection and feature 'Diffusion Pill Technology,' as well as time-delay characteristics. The MEGA fuse is ideal for battery and alternator protection applications and other heavy gauge cables requiring ultra-high current protection.

