| Gauge/Cap Colour: | Red |
|---|---|
| Body Material: | Ceramic |
| Brand: | Mersen |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Current Rating: | 100A |
| Voltage Rating: | 400V ac |
| Bottle Fuse Size: | D03 |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 50 kA |
| Application Category: | gG |
Quick Details
Specifications
Compact size and low power loss
Breaking Capacity 50kA at 400Vac

