| Cable Diameter Range: | 5.08 → 12.5mm |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 12.5mm |
| Colour: | Yellow |
| Operating Temperature Range: | -55 → +135 °C |
| Minimum Cable Diameter: | 5.08mm |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Quantity: | 250 |
| Length: | 6.4mm |
| Maximum Operating Temperature: | +135°C |
| Legend: | -0 |
| Width: | 50.8 mm |
| Tensile Strength: | 10.3MPa |
| Standards Met: | ASTM G21, EN45545-2, MIL-PRF-5606, MIL-PRF-7808, SAE-AS- 8243 |
| Series: | CM-SCE-TP |
| Resistant To: | Fluid, Fungus, Heat, Solvents |
| Material: | Radiation Cross Linked Polyolefin |

