| Maximum Cable Diameter: | 14mm |
|---|---|
| Colour: | White |
| Affixing Method: | Adhesive |
| Operating Temperature Range: | -54 → +82 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -54°C |
| Brand: | Idento |
| Quantity: | 60 |
| Length: | 75mm |
| Maximum Operating Temperature: | +82°C |
| Width: | 25 mm |
| Resistant To: | Alkalis, Salts, Solvents, Water |
| Material: | Vinyl |
Quick Details
Specifications
The cable identifier for simple, quick and permanent self-labelling of cables. The cable identifier is simply wrapped around the cable. A clear film protects the writing area from mechanical influences.
The identifier consists of:
1. Patented transparent pressure part
2. White labelling area
3. Transparent protective part
In a handy pocket pack for on-site installation.
Material: PV 006, self-adhesive soft PVC, 0.08 mm thick
Characteristics: Temperature stable from -30 °C → +120 °C, permanent adhesive strength, resistant to dirt, water, alcohol, petroleum-based oils.
The identifier consists of:
1. Patented transparent pressure part
2. White labelling area
3. Transparent protective part
In a handy pocket pack for on-site installation.
Material: PV 006, self-adhesive soft PVC, 0.08 mm thick
Characteristics: Temperature stable from -30 °C → +120 °C, permanent adhesive strength, resistant to dirt, water, alcohol, petroleum-based oils.

