| Fuse Size: | FM |
|---|---|
| Fuse Speed: | FF |
| Fuse Standard: | BS 88, IEC 269-4 |
| High Rupture Capacity: | Yes |
| Brand: | Cooper Bussmann |
| Body Height: | 50mm |
| Overall Length: | 113mm |
| Body Diameter: | 38mm |
| Current Rating: | 180A |
| Voltage Rating: | 660V ac |
| Fixing Centres: | 80 → 85mm |
| Tag Width: | 25.4mm |
Quick Details
Specifications
Cooper Bussman's bolted tag fuse is essentially a fuse that is fitted with brackets, these brackets allow the fuse to be bolted onto a fuse holder. Predominantly this type of fuse is used within installations as a "weak link". They are designed to break when a fault occurs, such as an overcurrent or short circuit - they are a safety and damage protection measure. Cooper Bussman's fuses are commonly found within a multitude of industrial applications, electrical equipment and wiring systems.
Compact dimensions
Excellent current limiting features
High-speed clearance of AC and DC faults
Featured a melt Point Curve Class IEC 269-4
Fuse links, specifically designed for the protection of applications
Conforms to industry standards
Low voltage fuse
Compact dimensions
Excellent current limiting features
High-speed clearance of AC and DC faults
Featured a melt Point Curve Class IEC 269-4
Fuse links, specifically designed for the protection of applications
Conforms to industry standards
Low voltage fuse

