| Cable Diameter Range: | 10.16 → 16.25mm |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 16.25mm |
| Colour: | Yellow |
| Affixing Method: | Heat Shrink |
| Minimum Cable Diameter: | 10.16mm |
| Operating Temperature Range: | -55 → +125 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Quantity: | 250 |
| Length: | 50mm |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Standards Met: | BS 6853, ELV Compliant, EN 45545-2, EN 50343, REACH, RoHS Compliant, RW 2536 |
| Series: | ZHD-SCE |
| Resistant To: | Industrial Fluids |
| Material: | Radiation Cross Linked Polyolefin |

