| Colour: | Black |
|---|---|
| Inside Diameter Secondary: | 17.5mm |
| Shrink Temperature: | +135°C |
| Inside Diameter Primary: | 33mm |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | HellermannTyton |
| Number of Breakouts: | 2 |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Shrunk Diameter Primary: | 9.4mm |
| Shrunk Diameter Secondary: | 4.1mm |
| Type: | Y Joint Cable Boot |
| Material: | Polyolefin Cross Linked (POX) |

