| Standards Met: | IEC 60947-1, IEC 60947-3, UL Recognized |
|---|---|
| Compatible Fuse Length: | 38mm |
| Compatible Fuse Diameter: | 10mm |
| Includes Indicator: | Yes |
| Brand: | Altech |
| Compatible Fuse Sizes: | Midget |
| Rail Type: | Top Hat |
| Number of Poles: | 3 |
| Terminal Type: | Screw |
| Case Material: | Plastic |
| Current Rating: | 32A |
| Series: | VLC |
| Voltage Rating: | 690V ac/dc |
Quick Details
Specifications
A series of Altech fuse holders For IEC type fuses All models are highly reliable and excellent quality.
Poles: 1, 2 & 3
With and without LED
Poles: 1, 2 & 3
With and without LED

