| Fuse Size: | 5 x 20mm |
|---|---|
| Fuse Type: | Cartridge |
| Body Material: | PET |
| Brand: | Bulgin |
| Contact Material: | Tin Plated Brass |
| Current Rating: | 10A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Cap Style: | Slotted |
Quick Details
Specifications
For 5 x 20 mm fuses
Fully touchproof contacts BS3042 standard test
Moulded bayonet fit for positive locking action
The PCB pins (1x 0.5x4.3 long) are on 10mm pitch
Body and nylon caps UL94-VO rated

