| Expandable: | Yes |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 38mm |
| Minimum Cable Diameter: | 10mm |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Maximum Operating Temperature: | +150°C |
| Braided: | Yes |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Series: | CBMS |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Sleeve Diameter: | 20mm |
| Sleeve Length: | 200m |
| Material: | Polyester |

