| Expandable: | Yes |
|---|---|
| Dielectric Strength: | 18kV/mm |
| Maximum Cable Diameter: | 4mm |
| Colour: | Red |
| Minimum Cable Diameter: | 3mm |
| Minimum Operating Temperature: | -80°C |
| Brand: | SES Sterling |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| Wall Thickness: | 0.6mm |
| Sleeve Diameter: | 3mm |
| Sleeve Length: | 25mm |
| Material: | Silicone Rubber |
Quick Details
Specifications
Silicone sleeves in various colours that retain their properties in extreme temperatures.
Resistant to ozone, light and weather influences.
Resistant to solvents and most chemicals.

