| Dielectric Strength: | 34.3kV/mm |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 2.57mm |
| Colour: | Black |
| Minimum Cable Diameter: | 2.31mm |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Alpha Wire |
| Wall Thickness: | 0.41mm |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Sleeve Diameter: | 2.31mm |
| Sleeve Length: | 30m |
| Material: | PVC |
Quick Details
Specifications
The Alpha Wire General-purpose PVC tubing is a multi purpose protective non-corrosive sheath in highly flexible extruded plastic that contains vital thermal, electrical and mechanical properties. The products high durability leaves it resistant to heat, oil, abrasion and mould, allowing it to withstand heats between -20°C to +105°C.

