| Dielectric Strength: | 870V/mm |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 13.2mm |
| Colour: | Black, Clear |
| Minimum Cable Diameter: | 12.7mm |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Alpha Wire |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Wall Thickness: | 0.025in |
| Material: | PVC |
Quick Details
Specifications
The Alpha Wire multi-purpose protective PVC cable sleeves are moulded from extruded plastic that results in a highly flexible and insulated cable sleeve with excellent mechanical, thermal and electrical properties. The protective tubing remains functional through a large temperature range of -20°C to 105°C and offers high resistance to abrasion, oil and chemicals.
Features and Benefits
Protective PVC cable sleeves that offers resistance to high heat, oil, abrasion and mould
Hard-wearing, flexible wire protection
Can be used in many general applications
Non-corrosive
Features and Benefits
Protective PVC cable sleeves that offers resistance to high heat, oil, abrasion and mould
Hard-wearing, flexible wire protection
Can be used in many general applications
Non-corrosive

