| Expandable: | Yes |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 32mm |
| Colour: | Black |
| Minimum Cable Diameter: | 12mm |
| Minimum Operating Temperature: | -50°C |
| Brand: | HellermannTyton |
| Maximum Operating Temperature: | +150°C |
| Braided: | Yes |
| Sleeve Diameter: | 20mm |
| Sleeve Length: | 100m |
| Material: | PET |
Quick Details
Specifications
Helagaine HEGPV0X braided sheath offers high quality protection for cabling
The polyester braiding is self-extinguishing in compliance with UL94V0 and guarantees an expansion rate of 3:1, facilitating assembly
To avoid fraying, the braid is cut with a hot knife which cleanly solders the strands together
Recommended for areas such as automotive, robotics, machine tools and automation

