| Expandable: | Yes |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 47mm |
| Colour: | Black |
| Minimum Cable Diameter: | 28mm |
| Minimum Operating Temperature: | -50°C |
| Brand: | SES Sterling |
| Maximum Operating Temperature: | +130°C |
| Braided: | Yes |
| Sleeve Diameter: | 28mm |
| Sleeve Length: | 25m |
| Material: | PET |
Quick Details
Specifications
This plastic tubing can, when drawn in its length, adapt to various cable diameters, but is sprung, so it returns to its smallest diameter. The cut ends should be protected against disintegration by being melted using a soldering iron.
Temperature range: -50 °C → +130 °C
Colour: Black
Temperature range: -50 °C → +130 °C
Colour: Black

