| Standards Met: | CSA C22.2 No. 4248.1, cULus Recognised, E39328, IEC 60127-6, UL 4248-1, VDE |
|---|---|
| Compatible Fuse Length: | 32mm |
| Compatible Fuse Diameter: | 6.3mm |
| Body Material: | Thermoset |
| Brand: | Schurter |
| Protection Category: | PC2 |
| Terminal Type: | Quick Connect |
| Contact Material: | Tin Plated Copper Alloy |
| Compatible Fuse Dimensions: | 6.3 (Dia.) x 32mm |
| Series: | FEC |
| Current Rating: | 10 (VDE) A, 20 (UL/CSA) A |
| Voltage Rating: | 600V ac/dc |
| Cap Style: | Finger Grip |
Quick Details
Specifications
Schurter FEC series panel mount fuse holders for 5 x 20 or 6.3 x 32 mm cartridge fuses. The FEC series have quick connect terminals and area available with a finger grip or slotted cap.
For appliances in unattended use
Low profile fuse holder with insulation walls
Panel Mount
IP40 Rated
Quick connect terminals
For appliances in unattended use
Low profile fuse holder with insulation walls
Panel Mount
IP40 Rated
Quick connect terminals

