| Quantity Included: | 235 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Maximum Operating Temperature: | +135°C |
| Series: | RNF100 |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Sleeve Diameter: | 1.6 mm, 2.4 mm, 3.2 mm, 4.8 mm, 6.4 mm, 9.5 mm, 12.7 mm, 19.1 mm |
| Sleeve Length: | 0.05 m, 0.07 m, 0.1 m, 0.2 m |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
This kit contains 235 pieces of black flame retardant heat shrink tubing supplied in a storage case. Heat shrink is a versatile product and has many uses such as protection, insulation and strain relief for cable terminations and connections. The RNF 100 range of tubing has a shrink ratio of 2:1 and a range of sleeve diameters are supplied to suit your application.
Heat shrink with 8 different diameters
Shrink ratio 2:1
Flame retardant
Flexible
Supplied in useful compartment box
Heat shrink with 8 different diameters
Shrink ratio 2:1
Flame retardant
Flexible
Supplied in useful compartment box

