| Standards Met: | CSA Certified, CSA Certified File No. C22.2-39, IEC 60127-6, RoHS Compliant, UL 4248-1 / UL 512, UL Listed, VDE Certified |
|---|---|
| Fuse Size: | Mini |
| Compatible Fuse Length: | 32mm |
| Compatible Fuse Diameter: | 6.3mm |
| Body Material: | Thermoplastic |
| Brand: | Schurter |
| Compatible Fuse Sizes: | Mini |
| Protection Category: | PC2 |
| Number of Poles: | 1 |
| Terminal Type: | Solder |
| Contact Material: | Tin Plated Copper Alloy |
| Compatible Fuse Dimensions: | 6.3 x 32mm |
| Series: | FEU (Grip) |
| Current Rating: | 10A |
| Voltage Rating: | 250V ac |
| Cap Style: | Manual |
Quick Details
Specifications
Fully inaccessible as defined in BS EN 60127-6
Thermoplastic Body

