| Quantity Included: | 90 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Minimum Operating Temperature: | -30°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | CGAT |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Sleeve Diameter: | 3 mm, 6 mm, 9 mm, 12 mm, 18 mm, 24 mm |
| Sleeve Length: | 0.1 m, 0.15 m |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
The RaySpool system adhesive lined tubing kit offers a convenient dispensing system for heat shrink tubing.
This kit contains a selection of black adhesive lined heat shrink 3:1 ratio in various popular sizes. Refilling the kit is possible using adhesive lined heat shrink in 1.2 m lengths, available separately.
Easy to store Easy to dispense
Well suited for repairs
Adhesive lined tubings
Wide variety of sizes
RoHS compliant
Easy to store Easy to dispense
Well suited for repairs
Adhesive lined tubings
Wide variety of sizes
RoHS compliant

